8 основни психологични кризи в живота на човека

При едни хора те са по-ясно изразени, а при други преминават незабелязано

02 Април 2019 г.
8 основни психологични кризи в живота на човека

Снимка: Shutterstock

Има ли определени кризисни периоди, през които преминава всеки човек? Според руския психолог Алена Либлина – да. Но поради факта, че при едни хора тези кризи са по-ясно изразени, а при други преминават незабелязано, не всеки е склонен да се съгласи с подобно твърдение. 

Представяме ви осемте кризисни етапа в житейския ни път.

Криза №1

Първият важен етап в поредицата кризисни периоди в живота на човека е от 3 до 7 години. Тази криза се нарича още „укрепване на корените“. През това време се формира глобалното отношение към света: безопасен ли е той или враждебен. И то израства от това как се чувства малчуганът в семейството, любим ли е, приемат ли го или по едни или други причини е принуден да „оцелява“.

Както разбирате, има се предвид не физическо оцеляване (макар че семействата са различни, в това число и такива, където детето се бори за оцеляване в буквален смисъл), а психологическо: доколко малкият човек се чувства защитен сред близките си, пазен от всякакъв стрес.

Това е много важен период, тъй като от чувството че околния свят е доброжелателен, зависи самооценката, отношението на човека към самия себе си. От тук нормално се развиват любознателността и желанието да бъде по-добър и още много други.

Такова дете пораства с чувството за значимост на собствените му усилия. „Аз ще се старая, а целия свят около мен ще ме подкрепя“. Такива деца стават оптимисти, не се страхуват да бъдат самостоятелни и да вземат решение. Недоверието към света на възрастните (а това означава към света въобще) формира човек вечно съмняващ се, неинициативен, апатичен. Такива хора, пораснали вече, не са способни да приемат не само себе си с всичките си недостатъци и достойнства, но и не познават чувството на доверие към друг човек.

Криза №2

Следващата криза с най-голяма острота се появява в периода от 10 до 16 години. Това е преход от детството към зрелостта, когато собствените сили се оценяват през призмата на достойнствата на другите хора, постоянно се сравнява: „по-добър ли съм аз или по-лош, отличавам ли се от другите – ако да, с какво по-точно и това за мен добре ли или не?“. И най-важното: „Как изглеждам в очите на другите хора, как ме оценяват, какво означава да си индивидуалност?“. Задачата, която стои през този период на човека е да определи степента на своята независимост, своя психологически статус, границите на своя Аз сред другите.

Именно тук идва разбирането за това, че съществува огромен възрастен свят със своите норми и правила, които трябва да приеме. Затова е толкова важен опита, получен извън дома, затова всички наставления на родителите са излишни и само дразнят: главният опит е във света на възрастните и сред връстниците.  И иска сам да си троши главата, без загрижеността на мама.

Позитивното разрешаване на тази криза води до още по-голямо укрепване на самооценката, укрепва увереността в собствените сили – „аз мога всичко сам“. Ако кризата не е разрешена по този начин, то зависимостта от родителите се сменя със зависимост от по-силните и уверени в себе си връстници, от всички, дори от наложените „норми и правила“ на средата, от обстоятелствата. „Защо да се старая, да гоня нещо – така и така нищо няма да се получи! Аз съм по-лош от другите!“

Неувереността в собствените сили, завистта към чуждите успехи, зависимостта от чуждото мнение, от чуждите оценки са всички тези качества, които човек не преодолял втората криза, носи в целия си по-нататъшен живот.

Криза №3

Третият кризисен период (от 18 до 22 години) е свързан с търсенето на своето място под слънцето. Идва разбирането, че черно-белите красни от предния период не са достатъчни, за да се разбере палитрата на външния свят, който се оказва много по-сложен и нееднозначен, отколкото досега.

На този етап отново може да се появи неудовлетвореност от себе си, страх, че „аз не съм подходящ, няма да мога….“. А става дума за търсене на собствения път в този нелек свят, самоидентификация, както казват психолозите.

При неудачно преминаване през тази криза има опасност да се попадне в капана на самозалъгването, вместо на собствения път, да се търси обект на подражание или „широк гръб“, зад който може да се скриеш през останалия живот, или обратното, да се започне отрицание на всякакви авторитети, без да се предлага нищо свое насреща, ограничаване само с протести, без конструктивни решения и пътища.

Именно през този период се формира „навика“ да се увеличава собствената значимост по пътя на унижението, принизяването на другите – нещо, което доста често срещаме в живота. За удачно преминаване през тази криза свидетелства умението спокойно и с пълна отговорност да се приеме собствената личност такава, каквато е, с всички недостатъци и достойнства, знаейки, че най-важна е собствената индивидуалност.

Криза №4

Следващата криза (22-27 години), ако се премине благополучно, носи умението без страх да  променяме някои неща в собствения си живот, в зависимост от това как се променяме ние самите. Затова трябва да преодолеем в себе си някои „абсолютизми“, заставящи ни да вярваме в това, че всичко направено в живота до този момент е завинаги и нищо ново няма да има.

Глобалният житейски курс, по който сме се движили до този момент, престава да ни удовлетворява. Появява се непонятно чувство за  безпокойство, неудовлетвореност от това, което е, смътно усещане, че всичко може да бъде по друг начин, че са изпуснати някакви възможности и че вече не може да се промени нищо.

При успешно преминаване през тази криза изчезва страхът от промени, човек разбира, че никакъв житейски курс не може да претендира за „абсолютен“, глобален, даден веднъж и завинаги, че може да се променя и е необходимо да се променя в зависимост от това как се променяме самите ние, без страх от експериментиране и започване всичко от нулата. Само при такъв подход може успешно да се премине следващата криза, която наричат „корекция на житейския план“, „преоценка на обстановката“.

Криза №5

Тази криза настъпва някъде към 32-37-ата година, когато вече е натрупан опит във взаимоотношенията с околните, в кариерата, в семейството, когато вече има сериозни житейски резултати.

Резултатите започват да се оценяват не от гледна точка на постиженията като такива, а от гледна точка на личната удовлетвореност. „За какво ми е това? Струваше ли си усилията?“ Много осъзнати грешки ни се струват много болезнени, стараем се да ги избягваме по някакъв начин, опирайки се на минал опит, но и на илюзорните си идеали.

Вместо спокойно да коригира плановете си, човек си казва: „Няма да изменя на идеалите си, ще се придържам веднъж и завинаги към избрания курс, трябва да докажа, че съм прав на всяка цена“. Ако ви стига мъжеството да признаете грешките си и да коригирате живота си и плановете си, то изходът от тази криза ще донесе нов приток от свежи сили, нови перспективи и възможности. Ако е невъзможно да започнете отначало, то периодът по-скоро ще бъде разрушителен отколкото конструктивен.

Целия тест четете в Обекти. бг.

Да поговорим

Как да преживеем кризата на средната възраст

Образование

Кризата на 7-годишните

Да поговорим

Кризата на 8-годишните

Да поговорим

Прословутото „Няма пък!“

Още от Да поговорим

Водата е най-добрият и полезен начин за утоляване на жаждата.

Снимка: Shutterstock

Нашите деца - как да се погрижим за здравето им

Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.

Снимка: Shutterstock

Учени доказаха ползите от ранните занятия с математика

Майка гушка бебето си. Снимка: Getty

 

Кърмачето се оригва и повръща. Защо

Задълженията на кръстника не свършват с ритуала по кръщаване.

Снимка: Shutterstock

6 задължения на кръстника

Мъж и жена се целуват в кола. Снимка: Getty

 

7 модела на поведение, които отблъскват любовта

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Водата е най-добрият и полезен начин за утоляване на жаждата.

Снимка: Shutterstock

Тези приказки ще донесат желан уют в дългите студени нощи, като обещават много незабравими мигове с любимите хора.

Снимка: Shutterstock

Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.

Снимка: Shutterstock

Образование

Учени доказаха ползите от ранните занятия с математика

Тези занимания помагат на децата в бъдеще

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Майка гушка бебето си. Снимка: Getty

 

Хранене

Кърмачето се оригва и повръща. Защо

Всяко второ бебе неволно връща част от кърмата, състоянието минава от само себе си

Софи Търнър и Перегрин Пиърсън. Снимка: Instagram

Заедно

Софи Търнър поздрави приятеля си за годишнината му

Британският аристократ и наследник на 4-ти виконт Каудрей Перегрин Пиърсън навърши 30 години

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock  

Заедно

За вежливостта

Мъж и жена се целуват в кола. Снимка: Getty

 

Мнение на специалиста

7 модела на поведение, които отблъскват любовта

Как да намерите „втората си половинка“